ConsumerLab Araştırması 2013

ConsumerLab Araştırması 2013ConsumerLab Araştırması 2013

Araştırmaya göre akıllı telefon kullanıcılarının %79’u günde en az bir kez cep telefonundan sosyal ağlara bağlanıyor.
Kullanıcıların %62’si internet üzerinden anlık mesajlaşma ve %34’ü ise internet üzerinden sesli/görüntülü arama servislerini kullanıyor.
iç mekanlardaki (ev, iş, okul, …gibi) data kullanım sıklığının, dış mekanlar ve seyahat halindeyken data kullanımına göre daha yüksek olduğu dikkat çekiyor.
Diğer yandan, kullanıcılar dış alanlar dışındaki tüm mekanlarda, akıllı telefon üzerinden Wi-Fi bağlantısını 3G bağlantısına göre daha fazla tercih ediyor. Wi-Fi bağlantısının tercih edilmesinin ana sebebinin “daha yüksek hız” olduğu dikkat çekiyor.
Araştırma, tüketicilerin bir mobil operatör markasına sadakatini belirleyen ana unsurların ‘ağ/şebeke performansı’ ve ‘ödedikleri ücretin karşılığını alabilmek’ olduğunu gösteriyor.
Rapor, akıllı telefon kullanıcılarının 4G teknolojisine de olumlu yaklaştığını ortaya koyuyor. Türkiye’deki kullanıcıların en az %44’ü yakın gelecekte 4G teknolojisi sunulursa, bugüne göre daha fazla ücret ödeyerek 4G data paketlerine abone olabileceklerini ve 4G cihaz kullanabileceklerini söylüyor.
Kullanıcıların en sık karşılaştığı sorunlar arasında ‘yavaş/başarısız içerik indirme/yükleme’ ile ‘video akışı sırasında yaşanan problemler’ ilk sıralarda yer alıyor.

(Alıntıdır) Hürriyet

http://fotoanaliz.hurriyet.com.tr/galeridetay/71380/4369/2/consumerlab-arastirmasi-2013